na każą porę roku - bez okazji

 

 

 

Stworzyłam tą zakładkę dla SAMOtworków, które można wykonywać przez cały rok.

  • Pomponiaki bibułowe - jak się pewnie domyślacie powstają z pomponów zrobionych z bibuły, które sa bazą do wymyślania przedziwnych stworów, na przykład takich.

  • Ramki na zdjęcia  z masy solnej - można je zrobić w dowolnym kształcie, np. słońca lub misia. Z makaronu literkowego można wkleić dowolny napis.

 

  • Obrazki wełną wyszywane, wyklejane - o każdej porze roku, gdy narysujemy obrazek, możemy jego elementy wspaniale podkreślić, wyszywając je wełną. Przy okazji uczymy się posługiwać igłą (grubą na początek) i nitką (wełną). Zobaczcie jakie efekty-obłoczki, listki na drzewach, promienie słońca, woda w strumieniu !

  • Spinaczowy krokodyl i rybka - po ich zrobieniu można zrobić teatrzyk i wspaniale się bawić. Na początek rysujemy sobie zwierzaki, kolorujemy a następnie rozcinamy przez środek żeby móc przykleić do spinacza.

 

  • Sowa z tektury falistej - bardzo dekoracyjna może być wspaniałym prezentem. Wystarczy zwinąć 3 wałeczki z tektury falistej, skleić ze sobą, dodać skrzydła, oczy, pierzaste brwi i może zrobić też nogi ?

  • Ręcznie szyta zakładka do książki - idealnym materiałem żeby ją stworzyć jest pudełko po wyciąganych chusteczkach higienicznych, z którego wycinamy dwa jednakowej wielkości prostokąty, dziurkujemy po obwodzie otwory, nawlekamy na igłę z dużym uchem grubą nitkę np. mulinę i uczymy się zszywać te dwie warstwy. Nadzór rodzica lub dziadka czy babci jest na początku bardzo potrzebny. Gotową zakładkę można ozdobić ręcznie robionym chwostem.

  • Smok z pasków papieru sklejanych identycznie jak łańcuch na choinkę a potem uzupełniany o głowę, łapy, skrzygła ... Po skończeniu takiego smoka rozpoczyna się prawdziwa zabawa, gdy uczymy go latać ;)

  • Ślimak z muszli winniczka i masy solnej - zagniatamy masę solną i staramy się uformować z niej nogę oraz głowę ślimaka, na którą nakładamy muszelkę, posmarowaną klejem (Wikolem lub Magikiem) w miejscu łączenia z nogą. Potem ozdabiamy muszlę wg własnego uznania np. malujemy farbami akrylowymi i suszymy.

  • Świnka-skarbonka z butelki PET - wystarczy 1,5 litrowa butelka PET, którą przetniemy w 1/3 i 2/3, tak żeby wyjąć środek, z którego możemy wyciąć uszka. Dolną i górną część (z nakrętką) łączymy oklejając taśmą, wycinamy otwór na pieniądze, podklejamy klejem na ciepło nogi z nakrętek a następnie zaczynamy oklejać np. porwanymi gazetami moczonymi w kleju do papier mache. Po wyschnięciu, pozostaje nam nakleić śwince oczka i dziurki w nosie ;) a następnie polakierować lakierem wodnym.

  • Własnoręcznie uszyte pluszaki - to propozycja warsztatów dla starszych dzieci z klas 4-6 i starszych. Stare, niepotrzebne ubrania są idealne do stworzenia pluszaków wg własnych pomysłów. Wystarczy narysować kształt, wyciąć, przeszyć, wypchać (najlepsze do tego są wsady z poduszek!), no  ozdobić, naszywając oczy i inne detale :).

 

  • Tworzenie podobizny własnej twarzy z masy solnej - super zabawa, przy zagniataniu ciasta solnego a następnie odtwarzanie swojej podobizny. Popatrzecie sami i do dzieła - bawmy się !  

  • Latarenki ze słoiczków, np. po jogurtach - wykonane metodą decoupage z wycinanych serwetek podklejanych na słoiczek a następnie lakierowanych z wierzchu.

  • Biedronki papier mache - bazą tej pracy jest łyżka plastikowa oraz drut, które jak to przy technice papier mache, należy okleić, ozdobić i polakierować.

 

  • Osóbki z masy solnej - mączno-solne, z dyndającymi rękami i nogami, świetnie nadają się do powieszenia na ścianie. Ich tworzenie od zera, czyli od odmierzania proporcji składników, przez zagniatanie ciasta i tworzenie postaci, jest dla wszystkich małych kreatorów niezapomnianym przeżyciem. Po ulepieniu pozostaje jeszcze wysuszenie na słoneczku lub wypieczenie (100st. C). Osóbki mogą być fajnymi prezentami na dzień Mamy, Taty oraz Babci i Dziadka.

  • Spinaczowe myszki - wykonane z filcu lub innych tkanin, potrafią trzymać w ząbkach na przykład ołówki lub długopisy. Ich wykonanie to zabawa w wycinanie oraz ozdabianie zwierzątek - gotowe są świetnym pomysłem na prezent !

  • Broszki z guzików - duże guziki ze sznurkowymi włosami oraz domalowaną twarzą, od spodu z dołączonym zapięciem typowym dla broszki.

  

  • Prace z masy papierowej - masa papierowa samodzielnie wykonana daje powód do dumy, możemy z niej zrobić przeróżne rzeczy od naczyń, przez figurki aż do biżuterii. Warsztaty z masą papierową to również świetne ćwiczenie cierliwości ale też okazja do pracy z materiałem podobnym do gliny, masy solnej, plasteliny czy modeliny - na takie warsztaty należy przeznaczyć minimum 2 spotkania ze względu na konieczność wysuszenia prac a następnie ich ozdabiania.

 

  • Wiatraczki - ruchome, szaleńczo wirujące na wietrze, wspaniałe do balkonowej doniczki, gdzie będą "łapały wiatr w skrzydła". Wykonane w okładek skoroszytowych, patyczków do szaszłyków i innych elementów, są świetnym przykładem upcyklingu materiałów. Dzieci ozdabiają je wg własnych pomysłów.

  • Druciaki - zawieszki kolorowe, bibułowe wg pomysłów twórców, którzy wymyślają kształt i wyplatają go z drutu a następnie owijają np. bibułą. Na końcu ozdabiane maleńkimi koralikami, które pobrzękują swobodnie nanizane na cieniutki drucik.

  • Koralikowe baletnice - warsztaty sworzone specjalnie z myślą o dziewczynkach uczących się baletu, choć nie tylko. Myślę że każda dziewczynka chciałaby sobie powiesić w pokoju taką ozdobę. Na SAMOtworkach baletowych będziemy układać z koralików baletnice w różnych pozycjach  - opracowanych przeze mnie wg autorskiego projektu. Zawieszki są dwustronne i usztywnione od środka. Na końcu ozdobimy baletnice kokardami ze wstążek i delikatnie podzwaniającymi dzwoneczkami.

Polecam te warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym ze względu na potrzebę odliczania odpowiednich ilości koralików oraz dobrego orientowania się w stronach lewa/prawa. W czasie tych SAMOtworków mali twórcy mają okazję intensywnie doskonalić swoją orientację przestrzenną, odwzorowując ułożenie poszczególnych koraliów tak żeby powstała identyczna zawieszka.

  

  • Filcowe sowy - zawieszki - kolorowe warsztaty z filcem w roli głównej. Wymagają od dzieci umiejętności odrysowywania z przygotowanych szablonów  i wycinania poszczególnych elementów. Z młodszymi dziećmi możemy bawić się tylko w łączenie i podklejanie wcześniej przygotowanych już i wyciętych przeze mnie elementów. Gotowa sowa jest piękną, kolorową zawieszką do powieszenia w pokoju dziecka, np. przy łóżeczku.

   

  • Dla wszystkich Krakusów i nie tylko :) - smocze warsztaty origami. Tworzymy smoka z papieru, cierpliwie składając papierowy kwadrat. Powstaje śmieszna głowa kłapiąca zębami, którą sterujemy pociągając za sznureczek. Potem jeszcze skrzydła, ogon, grzywa i mamy bardzo fajną zabawkę, którą każde dziecko z przyjemnością zabiera do domu.

 

  • Pomponiaki - w fomie maskotek dla dzieci lub jako breloczki w prezencie np. na Dzień Taty lub na inne okazje. Wykonane z ręcznie robionych pomponów, ozdabianych wg autorskich projektów, oto efekty fantazji i mali twórcy.

  

  • Zwierzaki z tektury falistej - każdy może sobie sam wymyśleć, jakie zwierzątko stworzy, mając do dyspozycji kawałek tektury falistej oraz kartkę papieru i bibułę. Oto przykłady:

   

  • Zwierzęta na bazie torebki papierowej wyglądają cudownie i tworzy sie je bardzo przyjemnie a dodatkowo są świetnym przykładem upcyklingu materiałów. Kupujecie pieczywo w papierowych torebkach ? Nie wyrzucajcie ich ! Narysujcie oczy, uszy, udekorujcie skrzydłami/łapami/ogonami/wąsami/płetwami a następnie wypchajcie zgniecionymi kulkami niepotrzebnych gazet, podklejcie do stabilnej, tekturowej podstawy i dowolny zwierzak gotowy ! :) Oto sowa, nietoperz, ryba i kocur powstałe z papierowych torebek.