marzec/kwiecień - Wielkanoc, wiosna

Oto propozycje warsztatów wielkanocnych i wiosennych:

  • Przylatujące bociany - łatwo je zrobić z talerzyka papierowego przez odcięcie symetrycznie boków w kształcie wrzeciona a następnie podklejenie ich jako skrzydła. Z kawałka tekturki wycinamy szyję z głową jako jeden element, który wygląda jak drzewo z małą, okrągłą koroną. Potem przyklejamy ten element we właściwe miejsce i pracujemy nad wycięciem z czerwonego papieru technicznego, nóg i dzioba oraz narysowaniem oczu, piórek na skrzydełkach i innych szczegółów. Gotowego bociana fajnie jest przywiązać do huśtawki-patyczka, na której bedzie mógł fruwać przy każdym lekkim ruchu powietrza. Jeśli zrobimy kilka bocianów różnej wielkości, mogą gonić sie wzajemnie....

  • Ażurowy kurczaczek i zając z rolek papierowych - żeby go wykonać należy pomalowac rolki, po wyschnięciu pociąć je na równe kawałki w paski a nastepnie ułożyć sobie próbne kształty kół - mnijsze na głowę, większe na brzuszek - i potem w miejscu gdzie paski łaczą się, podklejać delikatnie klejem magikiem lub wikolem. Odczekać 10 min. a następnie skleić ze sobą dwa koła i powycinać elementy - oczy, skrzydła, nóżki, grzebyczek - które również przyklejamy do kurczaczka i zajączka.

 

  • Ptaszki 3D - wiosenne trele zachęcają do wykonania papierowych ptaszków które można podwiesić dla ozdoby w różnych miejscach żeby cieszyły nasze oczy.

  • Kurczaczek z bibuły - powstał z dwóch pasków bibuły, misternie ciętych w pocie czoła ;) a następnie zwijanych i "czochranych" dziecięcymi rączkami, żeby kurczaczek był puszysty :). Po sklejeniu dwóch kulek przychodzi pora na kuleczki na oczy, wycinanie dziubka, zwijanie nóżek, robienie grzebyczka i skrzydełek a może nawet ogonka ? Spróbujcie, naprawdę warto - potem można już z nim pójść do święcenia w wielką sobotę.

 

  • Palma wielkanocna - wykonana z roślin typu: bukszpan, bazie, trawy oraz piór, rafii i ręcznie zrobionego serwetkowego kurczaczka.

  • Gąsienica lub robaczek ze strączka - warunkiem jej wykonania jest zebrania późna jesienią/zimą wysuszonych strąków, np. milinu. Otwieramy strączek podziwiając co kryje sie w środku, oczyszczamy go, dzielimy na 2 części, jedną ozdabiamy a następnie mocujemy oczy (np. z nasion dyni), nogi  i czółki (z pociętych drucików kreatywnych), możemy popodklejać koraliki na pancerzu.

  • Doniczki na kwiatki z butelek PET - wiosenna aura sprzyja sadzeniu i rozsadzaniu kwiatów ale zanim to zrobimy, musimy mieć, gdzie wsadzić nasze roślinki. Polecam odcięcie górnej części butelki PET (1,5l najlepsza), narysowanie głowy zwierzaka, wycięcie nożyczkami, pomalowanie farbą akrylową i obrysowanie pisakami do CD a końcu zrobienie jeszcze dziurki żeby nadmiar wody mógł być odprowadzony. Do takiej doniczki  można wsypać ziemię i wsadzić ulubionego kwiatka.

 

  • Zając z sianka -  jeśli zostało Wam siano po bożonarodzeniowej twórczości, to nie wyrzucajcie go, bo tuż przed Wielkanocą na pewno się przyda. To sper materiał, który oplatany ściśle nitką pozwala na tworzenie dowolnych kształtów i jeśli zaplanujecie dokładnie, jak zrobić kurczaczka lub zająca wielkanocnego, to na pewno Wam się uda. Zresztą zobaczcie sami - zwijamy poszczególne części a następnie łączymy je klejem na ciepło i ozdabiamy np. nasionami, wstążką ...

  • Kurczaczek-niespodzianka - wykonany techniką papier mache - nie jest łatwo go stworzyć ale jak już powstanie, jest mega-powodem do dumy. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego wykorzystania, również w czasie kolejnych świąt - oczywiście do środka wkładamy czekoladowe jajeczko i dajemy w prezencie :). Polecam na warsztaty dla straszych dzieci (10-12 lat).

  • Drucikowe zające  - milutkie zające powstały z drucików kreatywnych i wyglądają przesympatycznie :)

  • Skarpetkowe kurczaki - żeby je stworzyć potrzebna jest skarpetka frote, troszkę filcu czerwonego, ryż, wata lub inny wypełniacz, koraliki na oczka. 

  • Jajeczka decoupage do powieszenia - bazą są styropianowe jajka, które oklejamy serwetkami z wielkanocnym motywem. Po wyschnięciu należy koniecznie je polakierować, no i podkleić zawieszkę.

  • Zając i kurczak z tektury falistej - tektura felista jest materiałem z którego można stworzyć wspaniałe prace. Oto te wyczarowane na Wielkanoc.

  • Kurczaki-pomponiaki - ich wykonanie polega na ręcznym stworzeniu dwóch pomponów, które razem ze sobą łączymy i ozdabiamy ruchomymi oczkami i filcem.

  

  • Milutki zajączek Kizi-Mizi - wykonany z kartonu, miękkich i miłych bazi oraz różnych elementów dekoracyjnych. Z tyłu ma oczywiście ogonek :) Efekt końcowy - każdy chce go dotknąć i pogłaskać. Można go zrobić w wersji stojącej lub na patyczku.

 

  • Wielkanoc bez kurczaczków ? To niemożliwe ! Oto mini stroik "kurczaczek-pisklaczek w skorupce" - wykonany z pomponów, koralików i innych drobizgów. Skorupka ozdobiona piórkami i wiosennymi biedronkami.

  • A oto zając z wełenki - wykonany w całości ręcznie techniką filcowania na sucho - przy pomocy igły - przez moją 6-letnią córeczkę. Wąsiki ze sznurka dziecko może doszyć lub podkleić. Praca z igłą wymaga koncentracji i uwagi dlatego te warsztaty polecam dzieciom od 8-9 lat. Efekt - fascynujący !

 

  • Pierzasty pisklaczek - wykonany na bazie wydmuszki lub styropianowego jajeczka, pokrytego milutkimi piórkami, ozdobiony filcowym dzióbkiem i rozbieganymi oczkami.

 

  • Zajączek filcowy, zawieszka - można go odrysować na filcu z przygotowanego wcześniej szablonu a potem ozdobić drobiazdgami, np. błyszczącymi cekinami, pomponiastym ogonkiem ...

  • Kurczaczek serwetkowy - wymyślony i wygnieciony z ... serwetki. Jest dowodem że można zrobić coś z niczego :) Serwetkowe kuleczki połączone ze sobą stają się wielkanocnym symbolem, gdy ozdobimy je koralikami (oczka) i filcem (dzióbek, skrzydełka i grzebień na głowie). Serwetkowe kurczaczki mogą być ozdobą samą w sobie lub stworzyć bazę pięknego wielkanocnego stroika, np. w opakowaniu po jajkach, w wianuszku lub podklejony na spinaczu i przypięty do bukietu bazi. Oto przykładowe zdjęcia: 

  

  • Drucikowe, wielkanocne zwierzaki - druciki kreatywne są super giętkim materiałem, który można formować w dowolny sposób. Oto kolekcja wielkanocnych ozdób - jedyna trudnośc to łączenie i podklejanie elementów ale na to też można znaleźć sposób :)

 

 

  • Stroik - kurczaczek serwetkowy z rzeżuchą  -  powstał z ręcznie zrobionego kurczaczka z serwetki który zamieształ w gniazdku z opakowania po jajkach. Obok kurczaczka w skorupce po jajkach posiana została rzeżucha.

 

  • Rolkowo-bibułowy zając w rzeżuszce - powstał z rolki po papierze toaletowym, która została sprytnie wycięta, podgięta, ozdobiona bibułą, baziami i innymi elementami, które stworzyły z niej właśnie zająca. Dół rolki, dzięki podgięciu stworzył koszyczek na rzeżuchę. Można ją wysiać w nakrętce i dać zającowi pod opiekę. Tylko pamiętajcie że zając rzeżuchy nie podleje, musicie o tym pamiętać codziennie ! :)