październik - jesienne klimaty, Halloween

Pomysły na warsztaty w klimacie jesiennym oraz halloweenowym.

  • Jesienne drzewa z quillingowymi ptaszkami w gałązkach - tekturka, bibuła zwijana w spagetti oraz owijana na drucikach a potem drobniutkie ptaszki wykonane techniką quillingu i mamy piękne jesienne drzewko.

 

  • Odlatujące bociany - łatwo je zrobić z talerzyka papierowego przez odcięcie symetrycznie boków w kształcie wrzeciona a następnie podklejenie ich jako skrzydła. Z kawałka tekturki wycinamy szyję z głową jako jeden element, który wygląda jak drzewo z małą, okrągłą koroną. Potem przyklejamy ten element we właściwe miejsce i pracujemy nad wycięciem z czerwonego papieru technicznego, nóg i dzioba oraz narysowaniem oczu, piórek na skrzydełkach i innych szczegółów. Gotowego bociana fajnie jest przywiązać do huśtawki-patyczka, na której bedzie mógł fruwać przy każdym lekkim ruchu powietrza. Jeśli zrobimy kilka bocianów różnej wielkości, mogą gonić sie wzajemnie....

  • Torebkowy nietoperz - z papierowej torebki na pieczywo, wypchanej makulaturą (np. ulotkami reklamowymi). Może być fajną dekoracją dla tych, którzy urządzają noc strachów.

  • Spinaczowe jesienne stworki z suszonych liści i nie tylko - do ich zrobienia wystarczy spinacz do bielizny, wysuszone na płasko liście no i inne roślinne różności, żeby z nich zrobić, oczy, odnóża, skrzydła ...

  • Jeżyk z masy solnej - wygląda cudownie, jeśli kolce zrobimy mu z makaronu spaghetti trzykolorowego, pamietajcie tylko żeby każdy kolec przed wbiciem w masę solną posmrowac klejem, wtedy mamy pewność że nie wypadnie po wysuszeniu. Uwaga - jeżyk z makaronowymi kolcami jest bardzo delikatny, gdyż kolce są łatwo łamliwe, uważajcie szczególnie susząc jeżyka.

  • Ludek-listek - z samodzielnie składanej w harmonijkę kartki papieru, następnie wyrysowywane są jego kształty, wycinane i znowu składany w harmonijkę, podklejany, łącznony z korkowymi nóżkami a na końcu wyposażany w oczka i usta. Wesolutki jest bo w końcu powstał :).

  • Potworny potwór z krążka styropianowego - można go powiesić na drzwiach mieszkania. Wystarczy owinąć krążek paskami bibuły wg własnego pomysłu, zrobić wyłupiaste oczy, ogromne zębiska.

  • Halloweenowy pająk - wykonany np. z pudełeczka po mydle, po żarówce lub dowolnego innego, które trzeba owinąć bibułą lub omalować a następnie do boków przyczepić nogi z drucików kreatywnych. Oczy i paszczę pająka przyklajamy na przodzie - najlepiej z dwóch stron - a na końcu mocujemy sznureczek lub jeszcze lepiej gumkę cienką, wtedy pająk będzie zabawnie podskakiwał.

  • Halloweenowe maski nietoperzy - wystarczy papierowy talerzyk, ołówek, nożyczki i zaczynamy. Niejpierw rysujemy kształt nietoperza lub jego skrzydeł, uwzględniając otwory na oczy w masce, następnie wycinamy, kolorujemy lub oklejamy a na końcu dekorujemy no i podczepiamy gumkę.

 

  • Jesienne drzewa w dwóch wariantach: 1) wyklejane skręcaną bibułą, z gałązkami z owijanego bibułą drutu, ozdobione listkami z dyniowych pestek oraz 2) drzewo powstałe z malowanej palcami rolki po ręcznikach papierowych, ozdobionej sznurkowymi gałązkami i wycinanymi dziurkaczem gazetowymi listakami.

 

  • Halloweenowe maski - idealne żeby postraszyć ;) Wykonane z tekturki, wyciętej wg indywidualnego pomysłu i ozdobionej jesiennymi liśćmi - efekt wspaniały.

  

  • Jesień bez jesiennych ludzików ? To nie możliwe. Oto przykłady jesiennych ludków zrobionych nie tylko z kasztanów - zbierajcie wszystko: bukowe orzeszki, pestki po nektarynkach, żołędzie, orzechy, olchowe szyszki, noski klonowe i jaworowe ... Różnorodność zbiorów pozwoli Wam wyczarować prawdziwe jesienne cudeńka - oto one: długouchy i jego kolega :).

  • Spinaczowe myszki - wykonane z filcu lub innych tkanin, potrafią trzymać w ząbkach na przykład ołówki lub długopisy. Ich wykonanie to zabawa w wycinanie oraz ozdabianie zwierzątek - gotowe są świetnym pomysłem na prezent !

  •  Odlatujące ptaki - oto prace, które uszczęśliwią każde dziecko - ptaki odrysowane z szblonu, wyciętę i ozdobione wg własnego pomysłu a na końcu podwieszane tak, żeby mogły odlecieć na zimę do ciepłych krajów :) Te ptaki naprawdę się poruszają pociągniętę za sznureczek i będą świątną ozdobą dziecięcego pokoju.

  

  • Szyszkoludki - szyszki samodzielnie uzbierane na jesiennym spacerze i ozdobione wszystkim o czym dziecko zamarzy - jarzębina, koraliki, piórka, materiały .... Tworzenie takiego Szyszkoludka to jak struganie Pinokia przez Dżepetta - niewiele potrzeba by samodzielnie storzyć własnego, jesiennego przyjaciela :)

 

  • A może geometryczne broszki filcowe ? Geometryczne, pozwolą dzieciom ćwiczyć samodzielne wycinanie, komponować kolorystykę broszek, ozdabiać drobnymi ćwiekami, które trzeba samemu przymocować, co wymaga koncentracji i manualnego wysiłku. Gotowe broszki pięknie ożywią ubranie w szare jesienno - zimowe dni.

 

  • Ozdoba z jesiennych owoców - styropianowa kulka ozdabiana różnymi jesiennymi ozdobami znalezionymi w lesie i na łąkach. Efekt wyjątkowy. Ozdobę można zawiesić np.w oknie.

 

  • Jesienne kwiaty z liści, bukiecik - świeżo opadłe liście formujemy w pojedyncze kwiatuszki owijając nitką. Następnie układamy bukiecik ozdabiając go innymi jesiennymi darami. Na końcu kokardka, utrwalenie lakierem i jesienna ozdoba gotowa. Polecam dzieciom starszym, w wieku szkolnym.

 

  • Szyszkoludek z darów natury - w całości powstał w uzbieranych owoców, kwiatów i szyszek. Efekt niepowtarzalny. Elementy zostały połączone przy pomocy kleju na ciepło dlatego polecam dzieciom starszym.

 

  • Lawendowe woreczki - dla dzieci od 10 lat - wyschnięte kłosy lawendy wspaniale pachną i skutecznie odstraszają mole w naszych szafach. Samodzielne uszycie takiego woreczka jest dużym wyzwaniem ale naprawdę warto - zapach lawendy utrzymuje się latami.

 

  • Stroiki wiszące - osadzone na tekturowym kole, ozdobine suchmi liśćmi, kwiatami, owocami i innymi darami jesieni.

  

  • Pięknie kolorowe jesienne, plisowane liście wykonane z ręcznie plisowanego papieru - doskonalą dziecięce umiejętności rysowania, wycinania i dokładności. Poszczególne listki podwieszone do szaszłykowego patyczka będą cudowną jesienną dekoracją.

 

  • Uśmiechnięty halloweenowy nietoperz z kawałka rolki po papierze toaletowym - choć czarny to wcale nie straszny. Wystarczy przygotować szablon do kształtu szkrzydeł, odrysować, wyciąć i popodginać by stały się przestrzenne a potem podkleić razem z innymi elementami do kawałka rolki i gotowy nasz uszaty nietoperek :).