SAMOtworki - tematyka wg technik i matariałów plastycznych

Kategorie zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

  • BALONY - niezbędne do stworzenia gniotków, świetna baza do przestrzennych prac z papier mache (świnki skarbonki, karnawałowe czapeczki).

  

  • BAZIE - symbole wiosny i wielkanocy, idealne do tworzenia wiosennych prac; polecam wykorzystywanie wysuszonych kotków baziowych z poprzedniego roku - łatwiej się przyklejają, nie są wilgotne i nie mają już nieprzyjemnego zapachu.

  

  • BIBUŁA - różnokolorowa, wspaniała do tworzenia z niej kwiatów, drzew, owijania prac z drutu (druciaków) czy rolek po papierze toaletowym lub tworzenia pomponów które są bazą do wymyślania przedziwnych stworów-pomponiaków. Prace z gniecionych kuleczek bibułowych idealnie ćwiczą napięcie mięśniowe rączek dzieci. Jedyna wada bibuły to odbarwianie przy używaniu klejów w tubkach - pomocna jest często taśma dwustronnie klejąca.

   

  

 

 

 

 

 

 

  • BUTELKI PET - idealne do wykorzystania w upcyklingu materiałów, można je zamienić w prawdziwe cudeńka, np. świnkę-skarbonkę lub doniczkę na kwiaty.

 

  • DECOUPAGE - technika naklejania serwetek na przeróżne powierzchnie a następnie lakierowania pracy tak aby ją zabezpieczyć oraz żeby "naklejanka" była niewyczuwalna. Techniką decuopage'u można tworzyć wspaniałe bombki bożonarodzeniowe, czy jajka wielkanocne ale także ozdobić słoiczek, zamieniając w latarenkę lub zwykłą buteleczkę, tworząc z niej piękny wazonik np. dla mamy.

   

 

  • DREWNO - cieniutkie i delikatne listewki, bardzo giętkie wspaniale nadają sie do tworzenia z nich rozmaitych ozdób, np. bożonarodzeniowych.

  • DRUT/DRUCIKI KREATYWNE - miękki drut możemy wyginać w dowolny sposób nadając mu fantazyjne kształty oraz tworząc autorskie prace.

  

  

 

  • FILC i FILCOWANIE - wełna do filcowania to naturalny, miękki materiał dający możliwość wszechstronnej obróbki oraz kreowania różnorodnych prac. Młodszym dzieciom polecam filcowanie na mokro a starszym przy użyciu specjalnej ugły (na sucho). Filc w arkuszach nie jest łatwy do cięcia dla dzieci ale również pozwala wykorzystać go w rozmaitych pracach szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

  

 

  

 

  • FLORYSTYCZNE - każda pora roku sprzyja tworzeniu prac florystycznych w oparciu o sezonowe materiały. Wiosna i lato to czas pięknych stroików, bukietów, dekoracji z żywych roślin a także sadzenie kwiatów w donicach, jesień i jej dary umożliwiają tworzenie ozdób z suchych liści, owoców drzew, szyszek, zima przynosi dekoracje bazujące na gałązkach drzew i krzewów iglastych, mchach i porostach.

 

 

  

  

   

 

  • GĄBKA - świetna baza dla ozdób bożonarodzeniowych, choć nie tylko. Wystarczy pofantazjować, wyciąć, podkleić, pomalować, ozdobić i już mamy nie do rozpoznania pracę stworzoną z gąbki. Polecam cieniutką, łatwą w obróbce gąbkę zabezpieczająca winogrona przed uszkodzeniem - znajdziecie ją w każdym sklepie z owocami, ta gąbka to SAMOtworkowe odkrycie.

  

 

  • GUZIKI - w wersji broszkowej są nie do poznania :)

   

  • KAMIENIE - można je dekorować w dowolny sposób, np. pomalować i ozdobić, żeby zamieniły się w kamienne potworki :)

  • KOREK - korki z butelek np. po winie są świetnym materiałem twórczym - można je ciąć na różne kształty i grubości, sklejać itd. Oto np. ludek-listek z nóżkami właśnie z korka.

  • LIŚCIE/NASIONA/PESTKI - dają wspaniałe możliwości zabawy z dziećmi szczególnie w czasie jesiennych słot i zimowych szarówek. Idealne do tworzenia ludzików i innych stworów a także wymyślania dekoracji upiększających nasze mieszkania. Nie zapomnijcie że z liści można stworzyć fantastyczne maski na halloween albo spinaczowe jesienne stworki ! Grunt to super zabawa ! :)

   

  

 

 

 

  • MAGNESY - dzięki nim możemy stworzyć oryginalne upominki dla najbliższych, np. na Walentynki, czy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasze prace, zaopatrzone od spodu w magnes, wspaniale ozdobią każdą lodówkę. SAMOtworki polecają magnes w formie taśmy, do dowolnego przycinania, w zależności od potrzeb.

  

 

  • MASA SOLNA - samodzielne przygotowanie masy solnej jest super zabawą i małą przygodą - odmierzanie składników, mieszanie i w końcu zagniatanie, żeby otrzymać jednolitą, gładką masę, to dopiero wyzwanie dla małych twórców ! Trzeba też pamiętać, że dzieci przy okazji ćwiczą mięśnie swoich rączek. Z przygotowanej masy można zrobić wszystko. Masa nie popsuje się szybko, jeśli będziemy ją przechowywać w woreczku w lodówce. Uwaga: prace z masy solnej nie znoszą wilgoci ! 

     

 

 

 

 

 

  • MASKI - idealne na bale karnowałowe i halloween ale także na pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka. Najłatwiejszy sposób na wykonanie maski ? Wystarczy mieć pod ręką papierowy talerzyk - zresztą, zobaczcie sami.

    

    

  

  

   

  • MODELINA - kolejny materiał plastyczny pomagający wzmacniać napięcie mięśniowe rąk małych twórców. Wygotowane lub wypieczone prace z modeliny, twardnieją, pozwalając: nosić je w formie biżuterii, ozdobiać nimi półki, gdy są figurkami lub powiesić na lodówach, jeśli stworzyliśmy magnesy.

  

  • MUSZELKI - wspomnienia z wakacyjnych podróży można uwiecznić w pracach, które ozdobimy muszlami morkimi, rzecznymi, czy nawet łąkowymi, pozostawionymi przez winniczki ;). Oto breloczki-rożki i jak żywe ślimaki stworzone  z masy solnej i muszelek winniczków.

   

 

  • OPAKOWANIA PO JAJKACH - w całości lub pocięte na części a potem fantazyjnie wycinane w różne kształty - możliwości jest wiele.

 

  • ORIGAMI - ćwiczenie cierpliwości, nauka dokładności i spostrzegawczości, to najważnejsze zalety tej techniki. Pozwala doskonalić orientację przestrzenną dziecka. Oto smok z głową z origami, korona karnawałowa oraz zimowy obrazek z arktycznymi liskami z origami.

  

  • PAPIER MACHE/MASA PAPIEROWA - wykorzystanie starych, niepotrzebnych gazet, z których można zrobić masę lub którymi oklejamy różne przedmioty, przy pomocy samodzielnie zrobionego kleju na bazie mąki, to krótka charakterystyka techniki papier mache. Biżuteria, dekoracje, nawet maski, czapeczki ... - wszystko na bazie masy papierowej.

 

   

 

    

 

  • PAPIER/GAZETY/TEKTURA - są zawsze pod ręką i wystarczy tylko pofantazjować, żeby wpaść na super pomysł z wykorzystaniem papieru. Papier można wydzierać, rolować w koraliki, wycinać i naklejać, składać w przestrzenne formy lub origami ... Papierowe torebki można dekorować na następnie wypychać niepotrzebymi gazetami i tworzyć zwięrzęta. Z papierowych talerzyków można robić piękne maski czy bociany. Oto przykładowe prace o różnej tematyce - dekoracje i zawieszki bożonarodzeniowe, smok origami, karnawałowe maski, jesienne dekoracje, laurka dla mamy, ręcznie wyszywana zakładka do książek, "czytający" zwierzak, smok z pasków papieru-jak łańcuch na choinkę, kwietny talerzyk-wydzierany, naszyjnik z rolowanych, papierowych koralików, opaska na Święto Niepodległości, torebkowa sowa i kocur, piękny kwiat-dalia, wreszcie latające ptaki i pudełka na wakacyjne skarby w dowolnym kształcie. 

  

 

 

 

   

  

  

 

  

 

  

  

  

 

 

   

  

 

 

 

  • PIÓRKA - delikatnie łaskoczą, fruwają na wietrze ale też są wspaniałą ozdobą biżuterii, dodatków oraz dekoracji.

 

  

  • PLASTELINA - jest świetnym, tanim materiałem dla każdego dziecka, pozwalającym tworzyć fantazyjne figurki i ćwiczyć napięcie mięśniowe rączek. Zaletą plasteliny jest możliwość jej wielokrotnego wykorzystania.

  

  • POMPONY - można kupić gotowe pompony i tworzyć z nich różne prace lub też wykonać pompony samodzielnie z miękkiej wełny. Własnoręcznie zrobiony pompon jest powodem do dumy, szczególnie, jeśli potem wykorzystamy go do zrobienia pracy np. breloczka, który będziemy nosić dopięty do plecaka lub torebki.

   

  • PLASTIK - idealnie nadaje sie do wtórnego wykorzystania w pracach plastycznych. Może być bazą do tworzenia wazonów technikami decoupage'u lub papier mache (rozmaite buteleczki np. po szmponach, balsamach...), stroików florystycznych (opakowania po śmietanie, jogurtach, serkach, w których umieszczamy gąbki florystyczne), pajacyków karnawałowych, biedronek z masy papierowej a nawet wiatraczków, które na SAMOtworkach powstały z okładek ze skoroszytów.

   

 

  • PUDEŁKA - nadają się do tworzenia różnorodnych prac począwszy od wszelakich pojemników na skarby, po kreowanie robotów czy pająków na halloween.

  • ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM - przykładowe prace: motyl z bibuły, halloween'owy nietoperz, błyszcząca sówka, kurczak, zając, choinka, bożonarodzeniowe serwetniki, przyborniki na biórko a nawet jesienne drzewo.

   

 

 

 

 

  

 

  

  • SERWETKI - podstawowy materiał w technice decoupage. Z serwetek można również wykonać piękne, wielkanocne kurczaczki metodą zgniatania i kulkowania - zobaczcie sami. Z delikatnych, ażurowych serwetek można z kolei stworzyć piękne dekoracje bożonarodzeniowe, np. choinki lub delikatnego, ażurowego motylka.

   

  

  • SIANO - cudownie pachnące, można zwijać w dowolny sposób obwiązując sznureczkiem dla utrwalenia kształtu. Dekoracje z siankiem w roli głównej są obowiązkowe w czasie świąt Bożego Narodzenia.

    

  • SKORUPKI PO JAJKACH - naturalny, bardzo delikatny materiał niezbędny do wykonania wielkanocnych prac. Można je wykorzystać tracycyjnie do tworzenia pisanek lub mogą być bazą mini-stroików. Z pokruszonych skorupek również powstaną piękne, wielkanocne wyklejanki.

 

  • SKÓRA - oto prace tworzone ze skóry: breloczki idealne jako prezent na Dzień Taty lub Dzień Dziadka oraz broszki motyl i rybka, które również świetnie nadają sie na prezenty lub jako temat do tworzenia wiosenno-letnich prac przed lub po wakacjach.

  

  • SŁOMKI - mogą być podstawą kwiatków lub narzędziem, które pozwoli nadać odpowiednią fakturę pracom z masy solnej. 

  

  • SPINACZE -  mogą służyć jako element przypinający pracę w różne, mało dostępne miejsca lub stanowić urozmaicenie pracy umożliwiające wprawienie jej "w ruch". Popatrzecie na kłapiące zębiskami rybkę i krokodyla, piękny stojak na zdjęcia, czy mini kurczaczki przypinane do gałązek właśnie za pomocą spinacza.

 

  

  • STYROPIAN - bez styropianowych kulek lub jajek nie byłoby bożonarodzeniowych ozdób (bałwanka, bombek cekinowych) czy pisanek wielkanocnych wykonanych techniką decoupage'u. Styropianowe kulki, jajka, krążki mogą być bazą do różnych pomysłów np. walacyjnych ludzików, czy zębiastych potworów.

  

 

 

  • SZKŁO - słoiczki i butelki świetnie nadają się do dekoracji specjalnymi farbkami do szkła lub też poprzez oklajanie ich ozdobnymi papierami lub serwetkami. W taki sposób możemy wykreować wazony lub latarenki na różnego rodzaju okazje. Zobaczcie sami.

  

  • SZYSZKI - zbierajcie je wszędzie, nie tylko te nasze, polskie. Będąc w egzotycznych krajach nie zapominajcie o nich - to prawdziwe cuda natury, które świetnie przydadzą się do stworzenia wyjątkowych stroików lub ozdób. Zapach żywicy jest zawsze wyjątkowy.

  

 

  • TEKTURA FALISTA - surowa, szaro-bura, niepozorna a z drugiej strony niezwykle giętka i super plastyczna. Cięgle odkrywamy i tworzymy z niej nowe kształty - łatwo maluje się farbami, choć kolory na tekturze są przytłumione. Uwaga - malując gotową pracę nie nadużywajcie wody, bo nasączona tektura czasem traci kształt !

  

 

 

  • TERMOKORALIKI - technika układania rozmaitych wzorów i kształtów na specjalnych podkładkach pozwala ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną dzieci a także ich matematyczne umiejętności. Praca z termokoralikami zmusza do uważnego  i cierpliwego kreowania poprzez liczenie, często również w oparciu o odwzorowanie symetrii układu koralików.

   

 

  • TKANINY/MATERIAŁY - zabawa z materiałami pozwala małym twórcą na przeniesienie się do świata krawcowych, komponowania kolorów i faktur materiałów oraz ich wycinania. Starsze dzieci z radością uczą się szyć, wykonując woreczki z pachnącą lawendą lub pierwsze samodzielnie wykonane pluszaki. Mogą też własnoręcznie wykonać fajne, dyndające kolczyki-ruloniki. Efekty - niepowtarzalne :)

 

      

 

 

  • WEŁNA/SZNUREK/NICI/WSTĄŻKI - owijanie, przycinanie, zdobienie różnych baz wstążkami, nićmi czy sznurkiem, daje fantastyczne efekty. Wspaniałą zabawą jest również wyszywanie wełną różnych elementów na juz narysowanych obrazkach - dzieci uczą się posługiwania igłą i nitką - duma z wyszytego wsłasnoręcznie elementu jest ogromna.

 

 

  • WYDZIERANKI - ile się trzeba napracować żeby stworzyć wydzierankową pracę, wie tylko ten, kto ją wykonał. Ta technika nie jest prosta ale ma bardzo dużo zalet - ćwiczenie koncentracji, cierpliwości no i dokładności w trakcie wydzierania, tak żeby elementy pasowały do siebie i połączone razem stworzyły małe dzieło sztuki. Bez sprawnych paluszków dziecka, takie dzieło by nie powstało :)

 

  • ZDJĘCIA - uwieczniają przeszłość i magiczne chwiłe zatrzymane w kadrze. Każde zdjęcie, może stanowić podstawę rozmaitych prac, np. magnesów, ramek ze zdjęciami, laurek na różne okazje, czy nawet prac z papier mache.